تقویم
آب و هوا
اوقات شرعی
اخبار > اطفاء حریق خودرو با کپسول آتش نشانی


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله آموزشی

اطفاء حریق خودرو با کپسول آتش نشانی

نحوه اطفاء حریق خودروهای سبک توسط خاموش کننده های دستی

مؤلف: بهنام محمدزاده، مسؤل آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرمانشاه

 

شاید بتوان یکی از پر کاربردترین وسایل نقلیه در زندگی امروز را خودرو بشمار آورد. تمامی افراد برای مالکیت و رانندگی با خودرو نیاز به یادگیری قوانین راهنمایی و رانندگی و آشنایی با مفاهیم فنی خودرو دارند اما در این میان تا چه حد به موارد ایمنی و خطرات بالقوه این وسیله توجه شده است؟ آیا در صورت ایجاد حریق در خودروی شخصی مان اطلاعات کافی در مورد خطرات و نحوه خاموش کردن آتش را داریم؟ و یا چه نوع تجهیزاتی در اطفاء حریق خودرو مورد نیاز می باشد؟

در این مقاله که حاصل تحقیقات علمی و انجام آزمایش عملی بواسطه ایجاد حریق در 5 دستگاه خودرو سواری توسط واحد آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرمانشاه صورت گرفته است  منحصرا به بررسی حریق خودروهای سبک و نحوه مقابله با آن پرداخته می شود تا در صورت مواجه با حوادث احتمالی بتوانیم بصورت سریع و مؤثر نسبت به اطفاء حریق اقدام نماییم.

از نقطه نظر آتش نشانی خودروهای سبک معمولا از سه قسمت شامل : 1_ محفظه موتور و متعلقات 2_ اتاق و محفظه حمل بار 3_  سیستم سوخت رسانی تشکیل شده اند. با توجه به اینکه خودرو برای حرکت نیاز به نیروی محرکه دارد باید دارای یک منبع تامین انرژی از قبیل بنزین، گازوییل، گاز ویا باطری در خودروهای برقی باشد که تمامی این منابع  از اشتعال پذیر بوده و در شرایط خاص دارای قابلیت انفجار می باشند.  همچنین در ساخت قسمتهای مختلف خودرو از موادی مانند پلاستیک ها، چوب، پارچه و منسوجات مختلف استفاده می شود که همگی دارای قابلیت اشتعال بوده و در صورت آتش سوزی موجب گسترش حریق به تمامی قسمت های خودرو می گردند.

اگر حریقی به اندازه شعله کبریت در اتاق یک خودرو ایجاد شود و در صورت خاموش نشدن پس از گذشت 15 الی 25 دقیقه قسمتهای مختلف خودرو اعم از صندلی ها، جلو داشبورد، سیم کشی ها و قطعات سوختنی داخل موتور، تایرها و تمامی مواد قابل سوختن  شعله ور شده و خودرو دچار سوختگی کامل می گردد. اگر اشتعال در محفظه موتور باشد این زمان طولانی تر بوده و حریق ابتدا به جلوداشبورد سرایت کرده و سپس صندلی ها دچار اشتعال می گردند که حدودا 25 الی 40 دقیقه بطول می انجامد. هنگامی که حریق به قسمت های انتهایی خودرو از جمله صندلی های ردیف عقب و محفظه حمل بار سرایت نماید باک بنزین و مخزن گاز خودرو درگیر می شوند که باید اقدامات احتیاطی در این مرحله رعایت شود. زمانی که تمامی خودرو دچار حریق گردیده و اصطلاحا به نقطه گر گرفتن می رسد حرارت شعله بحدی رسیده که می تواند پوسته فلزی موتور را ذوب نماید.

در حریق خودرو دو عامل را باید مد نظر قرار داد. یکی نشت بنزین و دیگری خطر انفجار. نشت بنزین معمولا در واژگونی خودروها اتفاق می افتد. احتمال انفجار نیز در خودروهای قدیمی که دارای باک بنزین فلزی و دربسته می باشند بیشتر از خودروهای جدید است. طراحی باک بنزین در خودروهای جدید بصورت یک محفظه بسته نبوده و دارای قطعه ای مانند پمپ بنزین می باشد که با رسیدن حرارت ذوب شده و مخزن سوخت به یک ظرف روباز تبدیل شده که از خطر انبساط حجمی و انفجار محافظت می گردد. اما بمنظور جلوگیری از انفجار مخزن بنزین در حین آتش سوزی بهتر است درب باک را باز کنیم تا فشار اضافی از این طریق تخلیه گردد.

در خودروهای گازسوز که دارای کپسول استاندارد C.N.G هستند نیز خطر انفجار مخزن بدلیل ضریب ایمنی بالای آن محتمل نبوده و انفجار در این خودروها تنها در صورتی رخ می دهد که گاز به طریقی به خارج از مخزن نشت نماید. بنابر این در صورت بروز آتش سوزی باید قبل از هر اقدامی شیر اصلی مخزن را بسته و از انفجار جلوگیری کنیم. اما در مواردی که کپسول های غیراستاندارد از جمله کپسول های گاز مایع (L.P.G) در خودرو نصب شده باشد خطر انفجار مخزن در حین آتش سوزی وجود داشته و این نوع خودروها دارای خطرات فراوانی برای ایمنی شهروندان می باشند.

بجز مخزن سوخت، قسمتهای دیگری از خودرو نیز در حین آتش سوزی ممکن است دچار انفجار گردندکه شامل باطری، کمک فنرها، تایرها و باز شدن ایربگ ها می باشند. از این بین انفجار باطری مهیب تر بوده اما بدلیل محصور بودن در بدنه خودرو خطر چندانی متوجه افراد نمی باشد. انفجار تایرها و کمک فنرها ناشی از انبساط حجمی گازهای موجود در این قطعات بوده و تنها خطر آن ایجاد صدای مهیب می باشد.

از چه نوع کپسولی در اطفاء حریق خودرو استفاده کنیم؟

با توجه به مطالب گفته شده بهتر است حریق خودرو در همان دقایق اولیه اطفاء شود. بهترین ماده در اطفای حریق خودرو آب می باشد که در صورت در دسترس بودن بهتر است آتش را با آب خاموش نماییم. اما بدلیل نیاز به حجم زیاد آب نمی توان کپسول محتوی آب را در خودرو حمل کرد بنابر این تهیه و نصب یک کپسول محتوی پودر اطفای حریق در هر خودرو ضروری است که در صورت لزوم بتوان از آن استفاده نمود.

نحوه اطفاء حریق خودرو

در صورت بروز آتش سوزی در خودرو ابتدا باید راه دسترسی به حریق را ایجاد نماییم. اگر حریق در محفظه موتور باشد ابتدا دکمه آزاد کننده قفل درب موتور را کشیده و کاپوت را بحالت نیمه باز نگه می داریم. اگر دسترسی به دکمه آزاد کننده ممکن نباشد این کار توسط یک دیلم صورت می گیرد. سپس آب و یا پودر اطفایی را از اطراف به تمامی محفظه پاشیده تا حریق کاملا خاموش شود. سپس اقدام به قطع سر باطری و بستن شیر گاز می نماییم.

جهت اطفای حریق در اتاق خودرو نیز در صورت قفل بودن درب ها اقدام به شکستن شیشه از طرفین خودرو نموده و اقدام به پاشیدن پودر و یا آب می نماییم. توجه نمایید که بدلیل خاصیت نشکن بودن شیشه های جلو و عقب حتما یکی از شیشه های کناری خودرو را جهت ایجاد راه دسترسی انتخاب نمایید.

یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد آموزش نحوه صحیح نگهداری  و استفاده کپسول های آتش نشانی است. یک کپسول پودری یک کیلوگرمی در صورت استفاده صحیح و بموقع قادر به اطفای حریق کامل یک خودرو می باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٩:٤٨ - 1396/10/07    /    شماره : ٧٤٧٢    /    تعداد نمایش : ١٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تماس با ما


سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرمانشاه

تلفن :125

ایمیل: kermanshah125.ir@gmail.com

آدرس : ; کرمانشاه ، میدان غدیر ، ابتدای خیابان سید جمال الدین اسد آبادی ، ستاد مرکزی آتش نشانی

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31604 | بازدید امروز : 24 | کل بازدید : 95534 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 0/3906